Pełnowartościowy frez trzpieniowy KOR5 DA firmy Kennametal turbodoładowuje możliwości naszych klientów w zakresie cięcia aluminium w zastosowaniach lotniczych. Z 66% wyższym posuwem w porównaniu ze standardowymi narzędziami i współczynnikiem usuwania materiału [MRR] osiągającym posuw 1600 IPM, KOR 5 jest prawdziwym królem obróbki zgrubnej. Poznaj Danny’ego Davisa i Steve’a George’a, inżynierów, którzy pracowali nad projektem KOR 5 i naucz się, jak wycinać aluminium jak król!


Q: Dlaczego włożyłeś tyle wysiłku w stworzenie narzędzia dedykowanego do aluminium?

Aluminium jest jednym z najczęściej stosowanych metali w przemyśle lotniczym ze względu na niewielką wagę i wysoką wytrzymałość. Komponenty samolotu, od grodzi i żeber skrzydeł po panele kadłuba i prowadnice siedzeń, są zwykle wykonane z aluminium. Dlatego chcieliśmy wyposażyć naszych klientów w warsztatach mechanicznych w wysokowydajne narzędzie zaprojektowane specjalnie w celu poprawy ich produktywności w zastosowaniach związanych z aluminium w przemyśle lotniczym. KOR5 DA zapewnia o 66% wyższą prędkość posuwu niż większość typowych narzędzi z trzema ostrzami i wyjątkowe szybkości usuwania metalu. Podczas rygorystycznych testów narzędziowych, średnica KOR 5 w 1/2 cala osiągnęła 180 cali sześciennych na minutę!

Q: W jaki sposób osiągnąłeś 66% wyższą prędkość posuwu niż w przypadku standardowych narzędzi? Co było największym wyzwaniem?

Największym wyzwaniem była maksymalizacja liczby rowków przy jednoczesnym zachowaniu odpowiedniego odprowadzania wiórów. Większa liczba rowków daje nam większe możliwości posuwu, co skutkuje wyższym MRR. Jednak przy większej liczbie fletów musieliśmy zwrócić większą uwagę na zarządzanie żetonami. Udało nam się to zrobić, dodając kilka nowych funkcji do projektu. Pierwszy to opatentowany kształt rowka. Następnie dodaliśmy łamacze wiórów i chłodziwo. Podsumowując, te cechy pozwoliły nam zwiększyć liczbę fletów i MRR, jednocześnie będąc w stanie zarządzać żetonami.

Większa liczba fletów również pomaga w stabilności. Teoretycznie więcej fletów oznacza więcej punktów kontaktowych, ale oczywiście nie można ich dodawać w nieskończoność. Każdy dodatkowy rowek oznacza mniej miejsca na ewakuację wiórów, a bez odpowiedniego odprowadzania wiórów możesz uszkodzić swoją część. Ale przy pięciu fletach mamy równowagę między odpowiednimi punktami kontaktu i odprowadzaniem wiórów.

Q: Jak przetestowałeś wydajność KOR5 DA?

Jeśli chodzi o testowanie naszych produktów, uwielbiamy patrzeć, jak wióry latają. Chcemy mieć pewność, że narzędzie poradzi sobie w najbardziej wymagających warunkach. W przypadku KOR 5 przeprowadziliśmy testy z różnymi głębokościami skrawania, posuwami i grubościami wiórów, aby zobaczyć, jak narzędzie będzie działać w różnych warunkach i zastosowaniach. Sprawdziliśmy również, jak działa chłodziwo, i przetestowaliśmy możliwości rampowania, kieszeniowania i wykańczania. A wydajność KOR 5 w porównaniu ze standardowymi narzędziami była fenomenalna, jak widać na poniższym wykresie!

Tables comparing tool details of KOR5 and standard tools
KOR ™ 5 vs standardowe narzędzia: liczby mówią wszystko.

Q: Dlaczego tak bardzo skupiłeś się na usuwaniu wiórów?

Słabe odprowadzanie wiórów stwarza ryzyko ich ponownego przecięcia. Zmniejsza to stabilność narzędzia i może spowodować kosztowne uszkodzenie frezu walcowo-czołowego lub części, nad którą pracujesz. KOR 5 posiada innowacyjne rozwiązania konstrukcyjne, które pomagają uniknąć tego ryzyka. Jednym z nich jest wewnętrzny system chłodzenia, który nie tylko obniża temperaturę narzędzia, ale także usuwa wióry z jego drogi – co jest szczególnie przydatne podczas pracy przy częściach z kieszeniami. Dodaliśmy również specjalne łamacze wiórów, aby zmniejszyć długość wióra. Krótsze wióry są łatwiejsze do usunięcia ze strefy skrawania i do zarządzania w przenośniku wiórów.

comparison of chips from KOR5 and standard tools

Q: A co mówią klienci o KOR5 DA?

Pozwalamy naszym klientom mówić za siebie: jak napisano na Facebooku:

„Po 4 miesiącach i kilku tysiącach funtów usuwania materiału ładujemy KOR5 DA numer 2… Po co kupować inny? Ponieważ uruchomienie tego narzędzia na dwóch maszynach jest lepsze niż na jednej! ”

Dzięki temu narzędziu warsztaty obróbcze mogą pracować wydajniej z aluminium i lepiej obsługiwać swoich klientów. Należy zauważyć, że KOR5 DA świetnie współpracuje z nowoczesnymi dynamicznymi technikami frezowania, kiedy maksymalizujemy promieniową głębokość skrawania.

Q: Czy KOR 5 może mi pomóc w cięciu innych metali?

Misją firmy Kennametal jest pomaganie klientom w budowaniu otaczającego nas świata. I oczywiście ten świat nie jest zbudowany tylko z aluminium. Dlatego opracowaliśmy serię KOR. Wprowadziliśmy już KOR ™ 5 DS do stali i KOR ™ 6 DT do tytanu. Oba narzędzia zostały zaprojektowane, aby pomóc naszym klientom osiągnąć maksymalną wydajność.

types of KOR tools
Rodzina się powiększa: KOR5 ™ TS do stali i KOR ™ 6 DT do tytanu.